Alapdokumentumaink

Óvodánkban több mint két évtizede kezdődtek az egyéni arculatot, sajátos óvodaképet kereső innovatív kezdeményezések. Ezek eredményei, valamint mind a hazai, mind a külföldi óvodapedagógiában bekövetkezett változások indítottak el bennünket a helyi nevelési programunk elkészítésében.

Környezetünk sajátosságait figyelembe véve, értékeink megtartásával, hagyományos óvodai feltételek között dolgoztuk ki óvodai nevelésünk rendszerét.

Az ÉRZELMI KÖTŐDÉSEN ALAPULÓ ( ÉKA ) program több éves 1984-1996 gyakorlati tapasztalatra, elméleti pedagógiai és pszic­hológiai megalapozottságra épül. Fontos eleme a gyermekismeret, önismeret, a másság elfo­gadása, a modell értékű környezet.

Nagy jelentőséget tulajdonít a gyermeki magatartás érzelmi vezéreltségének, hiszen az erkölcsi-közösségi, az intellektuális, az esztétikai érzelmek fejlődése alapvetően motiválja a gyermeknek a társadalomhoz, a természethez, a megismeréshez való viszonyát és meghatározó a személyiség kibontakozásában, a jellem alakulásában.

A nevelésről alkotott nézetünk szorosan kapcsolódik a humanisztikus pszichológiához. Óvodai nevelésünk középpontjában az áll, hogy az ember/gyermek miképpen érzékeli és értelmezi „élete történéseit”. Nevelőmunkánkban alapvető követelmény a gyermek emberi méltóságának, jogainak biztosítása.

ÉKA

A program tartalmában fő hangsúlyt kap:

– a játékra épülő komplex személyiségfejlesztés, játékos tanulás,

– a környezet megismertetésére, megszerettetésére és védelmére való nevelés (erdei óvoda),

– a magatartás és viselkedéskultúra alapozása,

– a kompetencia alapú óvodai nevelés,

– az önkifejező képességek fejlesztése, és

– az egészséges életmódra nevelés.

Az ÉKA  program  ALAPELVEI

– Érzelmi Kötődésen Alapuló kapcsolatrendszer gyermekszeretet

– a gyermeki személyiség elfogadása

– a gyermeki személyiség tisztelete, megbecsülése.

– A gyermeknek joga van ahhoz, hogy megkapja a neki megfelelő gondoskodást és nevelést.

– A játék a gyermek legelemibb pszichikus szükséglete, a nevelés eszköze.

– Komplexitás és pedagógiai sokszínűség érvényesítése.

– Alkalmazni képes valódi tudás.

– Anyanyelvi nevelés, népi kultúra átadása.

– Megalapozott, következetes, rugalmas szokásrendszer.

– Az óvodás korú gyermek környezettudatos viselkedésének megalapozása.

– Családokkal való együttműködés, családok segítése, erősítése.

– Egészséges életmód, egészséges élettér.

A Tiszavasvári Egyesített Óvodai Intézmény  Érzelmi Kötődésen Alapuló óvodai pedagógiai programja:

TEOI-ÉKA Pedagógiai Program2023-09-01

A Tiszavasvári Egyesített Óvodai Intézmény Szervezeti és működési szabályzat

TEOI-SZMSZ-2023.09.01

Közzétételi lista

Közzétételi lista 033140_2023119

A Tiszavasvárí Egyesített Ovodai Intézmény adatvédelmi és adatkezelési szabályzatáról:

TEOI_Adatvédelmi és adatkezelési szabályzat