Bemutatkozás

minimanó Min.2. Min3

Nagy lehetőséget kapott óvodánk, hiszen 2020. nyarán az önkormányzat felfrissített egy kisebb költségvetésű TOP-os pályázatot, így egy részleges felújítás vette kezdetét. Majd 2021. nyarán egy még nagyobb összeget nyertek az óvoda teljes felújítására. Igen nagy örömmel töltött el bennünket, hiszen az épület állaga, a nyílászárók, a fűtésrendszer, illetve a tető is megérett már egy korszerűsítésre.

A pályázat alapján megvalósult:

  • az intézmény infrastrukturális fejlesztése: a meglévő óvodaépület felújítása (épületgépészet. csoportszobák, öltözők, vizesblokkok teljeskörű felújítása)
  • bútorok és egyéb berendezési tárgyak, eszközök, udvari játékok beszerzése
  • informatikai eszközök beszerzése
  • megújuló energiaforrások és rendszer kiépítése
  • hatályos jogszabályokban előírt akadálymentesítés
  • energiahatékonysági intézkedések: épület teljeskörű hőszigetelése, nyílászárók cseréje, fűtési rendszer korszerűsítése.  Az udvari játékok is bővítésre kerültek. Egy többelemes játszótéri eszköz  és csúszda gazdagítja udvarunkat a gyerekek nagy örömére.

Tiszavasvári bűdi részén a Vasvári Pál úton, 1986. november 6-án adták át azt az épületet, melyben ma

a Minimanó óvoda működik.  Építéséhez 400.000Ft-tal járult hozzá özv. Csordás Mihályné

született Halczmann Mária – ennek emlékét az óvoda falán elhelyezett tábla is őrzi.

A modern  épületet eredetileg 40 bölcsődés és 50 óvodás gyermekek számára építette a városi tanács, de a hatalmas új óvoda kényelmesen befogadott 100 óvodást, és 40 bölcsődés gyermeket is. Az 1940-es évektől működő régi 2. számú óvoda átköltözött a minden igényt kielégítő új épületbe. Az új óvoda 2. számú Napköziotthonos Óvoda néven működött tovább.

Az óvoda felszereltsége, kialakítása az akkori követelményeknek megfelelő volt. Egyetlen hiányossága a tornaterem volt, de csoportszobái tágasak, világosak, a csoportoknak külön  mosdó, öltöző állt rendelkezésére.Udvara tágas, pancsolókkal, babaházakkal beépített. Idővel Molnár Gyuláné vezető óvónő és az itt dolgozó óvónők lelkes munkájának eredményeként gyönyörű fákkal, bokrokkal parkosított udvar állt a gyermekek rendelkezésére.

A bölcsőde elköltözése után csak óvoda működött az épületben.

Napjainkban a Vasvári Pál úti épületben megtalálható a Minimanó Óvoda mellett a  Pedagógiai Szakszolgálati Központ is.

Az Érzelmi Kötődésen Alapuló Óvodai Nevelési Programban meghatározottakon túl kiemelt feladatunk:

– A kompetencia alapú oktatási programcsomag részelemeinek  bevezetése az induló kiscsoportokban is. Jelenleg két csoportban dolgozunk így.

– Az anyanyelvi fejlesztő program alkalmazása kiemelten az Eszterlánc csoportban, valamint a program egyes elemeinek átvétele minden csoportban az óvodapedagógusok igényének és a gyermekek fejlettségének megfelelően.

–  A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek beóvodázása, a gyermekek rendszeres óvodába járása, az igazolatlan hiányzások minimálisra való csökkentése.

– A szociokultúra megalapozása helyes szokásrendszer kialakításával, magatartásformálás.

– Környezettudatos magatartás kialakítása gyermekek és szülők körében egyaránt.

– Egészséges és edzett életmódra felkészítés a védőnői hálózat bevonásával.

– A projektmódszer fokozatos bevezetésével reményeink szerint elősegítjük, hogy a gyermekek az őket körülvevő környezet dolgait, jelenségeit sokoldalú érzékeltetés útján ismerjék meg.

A projektek kidolgozásánál alapnak tekintettük/tekintjük a Tiszavasvári Egyesített Óvodai Intézmény ÉKA Programját, ennek értékeit és szellemiségét visszük tovább a meglévő anyagok gyűjtésével és projektbe rendezésével.

– Alapvető tevékenységünk a játék, a játékba ágyazott nevelés, tanítás, ennek megfelelően a minél hosszabb, folyamatos játékidőt a rugalmasan szervezett, szilárd szokásrendszeren alapuló folyamatos napirenddel biztosítjuk.

A néphagyományok széles köréből az ének-zene, a tánc, a népmese, a népi gyermekjátékok – mint értékek – szervesen együtt épülnek be a gyermekek mindennapjaiba. Dramatikus játékok során megtanulnak a csoporthoz, társaikhoz alkalmazkodni, könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni, rájönnek a szabályok betartásának fontosságára.

Tágas tornaszobánkban lehetőségünk van a testnevelés foglalkozások, játékos mozgások és egyéb mozgásos tevékenységek szervezésére.

Természeti és társadalmi környezetünk  játékos megismerése során szervezett foglalkozáson ráirányítjuk a gyermekek figyelmét hasonlóságok és különbözőségek felfedezésére, ok-okozati összefüggések megláttatására, alkalom nyílik matematikai tapasztalatok megszerzésére is.

Az ábrázoló tevékenységre folyamatosan lehetőséget kínálunk gyermekeink számára, elősegítve ezzel kreativitásuk, esztétikai érzékük fejlődését.

Tágas, világos csoportszobáinkat – mely az óvodások mindennapjainak színtere- , szerepjátékokra, sokrétű képességfejlesztésre  alkalmas, jó minőségű játékokkal igyekszünk ellátni.

Parkosított udvarunk homokozókkal, babaházakkal, közlekedési pályával beépítve alkalmas a gyermekek nagyfokú mozgásigényének  kielégítésére, elősegíti a környező világ tevékeny megismerését.

Napi kapcsolatban vagyunk a Pedagógiai Szakszolgálati Központ szakembereivel (pszichológus, logopédus, gyógytornász, fejlesztő pedagógus), az óvodánkba járó gyermekek és szüleik számára is előnyt jelent a helyben működő szakszolgálati ellátás.